W jednym z poprzednich artykułów przedstawiłem wykorzystywane przeze mnie rozszerzeniach do edytora Sublime Text 3. Opisane wówczas wtyczki to głównie rozszerzenia uniwersalne, które sprawdzą się przy pracy z dowolnym językiem programowania. Poniższe uzupełnienie przedstawia specjalistyczne narzędzia pomocne głównie przy pracy z Joomla! i WordPress’em oraz parę funkcjonalnych i przyjemnych dla oka skórek oraz schematów kolorystycznych.

Każdy deweloper pracujący przy najpopularniejszych platformach CMS niejako zmuszony jest do zapoznania się ze specyficznym API systemu przy pisaniu nawet podstawowego kodu. Każde API ma to do siebie, że pozwala usystematyzować pewne operacje1 i wprowadzić powtarzalny i krótszy kod. Takie powtórzenia fragmentów, w których modyfikowane są tylko parametry funkcji lub rezultat jaki chcemy otrzymać może łatwo zastąpić tzw. snippet’em2, który wciąż nie doczekał się dobrego tłumaczenia w języku polskim. Dlaczego więc przy tego typu operacjach nie wyręczyć się wtyczką i generować bloki kodu automatycznie?

Code Snippets

Wspomniane wcześniej popularne operacje na plikach lub bazie danych często sprowadzają się do kilku linijek kodu, który obejmuje funkcje pochodzące z API danej platformy. W przypadku Joomla! jakakolwiek operacja związana z np. odczytem danych wiąże się z utworzeniem obiektu klasy JDatabase, stworzeniem zapytania, wywołaniem go, a następnie sprawdzeniem rezultatów. Taki fragment możemy swobodnie wygenerować automatycznie a następnie jedynie zmodyfikować zapytanie tak aby spełniało nasze wymagania. Przy dużych projektach każde kilka oszczędzonych sekund za każdym razem gdy potrzebujemy użyć tych metod może mieć znaczenie. Poniższa lista przedstawia kilka rozszerzeń dla Joomla! i WordPress’a, które pozwolą deweloperom wygodniej korzystać z dokumentacji lub też wstawiać pre-definiowane fragmenty kodu.

Snippet Bundle for Joomla! 2.5

Sama nazwa rozszerzenie może wywołać drobne zakłopotanie bo jak wiadomo Joomla! 2.5 nie jest dość leciwą wersją tego CMS’a. Nie zmienia to jednak faktu, że w najczęściej używanych funkcjach niewiele 3 się zmieniło. Rozszerzenie z pewnością ułatwi tworzenie rozszerzeń, bo dzięki niemu możemy wygenerować gotowe pliku manifestu (.xml), połączyć się do bazy danych lub wstawić dowolny z elementów formularza wykorzystując standardowe typy zdefiniowane w API.

Dostęp do skrótów jest bardzo prosty – wystarczy uruchomić opcję Command Pallete 4 i z rozwijalnej listy wybrać jedną z opcji. Dla ułatwienia wszystkie metody tego rozszerzenia zaczynają się od litery ‘j’, np. Snippet: jaddbutton, który wygeneruje następujący fragment kodu:

echo ProductsHelper::button(‚hello’, ‚hello.png’, JText::_(‚COM_PRODUCTS_QUICKICON_HELLO’));

czyli standardowego przycisku toolbar’a w panelu administratora. Aby zainstalować to rozszerzenie należy skorzystać z zewnętrznego repozytorium. Po wybraniu opcji Commands Pallete, wskazujemy dodatkowe repozytorium wybierając Package Control: Add Repository. Po wklejeniu linku do GitHub’a z tym rozszerzeniem wtyczki dostępne na tym repozytorium będą już widoczne podczas instalacji. Standardowo instalujemy rozszerzenie za pomocą polecenia Install Package wyszukując frazę joomla.

Sublime Text Bundle Snippets for CMS Joomla!

Rozszerzenie o jakże krótkiej nazwie Sublime Text Bundle Snippets for CMS Joomla! to niewiele więcej jak uzupełnienie wtyczki przedstawionej powyżej. Poza możliwością generowania elementów w dla plików XML, PHP lub HTML to rozszerzenie zawiera również przydatne skróty dla baz danych. Dzięki niemu możemy stworzyć nową tabelę, dodać do niej dane, zaktualizować czy usunąć (popularny CRUD, czyli (c)reate, (r)ead, (u)pdate and (d)elete).

Instalacja jest identyczna jak w poprzednim wypadku czyli najpierw musimy zdefiniować dodatkowe repozytorium gdzie dopiero poszukiwać będziemy wtyczki. Adres repozytorium po raz kolejny prowadzi do GitHub’a gdzie również autor udostępnia instrukcję instalacji.

Sublime Text 3 i WordPress

Search Word​Press Codex

Code is Poetry

Jak sama nazwa wskazuje ten prosty plugin pozwala przeszukiwać zasoby WordPress Codex bezpośrednio z poziomu Sublime Text. Największą zaletą jest jednak możliwość wyszukania opisu danej funkcji z API WordPress’a jednym kliknięciem. Jeżeli chcemy sprawdzić kolejność argumentów lub parametry jakie przyjmuje funkcja wystarczy kliknąć prawym klawiszem na jej nazwie i skorzystać z opcji WordPress Function Reference co automatycznie przełączy nas do dokumentacji tej metody.

Rozszerzenie dostępne jest na oficjalnym repozytorium tak więc, żadne dodatkowe kroki instalacji nie są potrzebne. Po uruchomieniu opcji Install Package jedyne co należy zrobić to wyszukać paczkę o nazwie Search WordPress Codex.

Podczas mojej pracy z tym rozszerzeniem czasem zdarzało się, że edytor nie był w stanie przełączyć się na okno przeglądarki i wymusić załadowanie odpowiedniego URL’, wtedy z pomocą przychodziło mi bliźniacze rozszerzenie o nazwie WordPress Developer Resources Sublime Text 2/3 Plugin. Spokojnie można używać obydwu wtyczek jednocześnie, niemniej jednak mają one dokładnie takie same możliwości.

Rozszerzenie uniwersalne

Clipboard Manager

Menedżer schowka to jeden z lepszych optymalizatorów pracy przy edycji kodu. Możliwość wklejenia tylko ostatnio skopiowanego elementu kodu lub też stracenie tego co znajdowało się w schowku nieopacznie wciskając CTRL+V powoduje, że historia operacji staje się niezbędna. Jest oczywiście mnóstwo narzędzi integrujących się z systemem operacyjnym takich jak chociażby Keyboard Maestro ale jeśli chcemy pamiętać tylko i wyłączenie fragmenty kopiowane w obrębie edytora z pomocą przychodzi Clipboard Manager. Rozszerzenie zapewnia wygodne kontekstowe menu wraz z dedykowanym skrótem klawiszowym i dostępne na oficjalnym repozytorium za pomocą Package Manager’a.

DashDoc

Dash Icon

Dash5 to narzędzie dedykowane użytkownikom systemu OS X (a ostatnio także iOS). Pisząc w ogromnym skrócie to przeglądarka API, która zgromadziła ponad 150 najpopularniejszych dokumentacji. Zaletą Dash’a jest fakt, że całość pobierana jest na nasz dysk twardy więc dostęp do dokumentacji Joomla! czy WordPress’a mamy zawsze bez względu na stan połączenia internetowego. Dodatkowo Dash daje możliwość integracji go z chyba każdym popularnym edytorem kodu a co za tym idzie wygodę w wyszukiwaniu informacji. Aplikacja potrafi integrować się nie tylko z edytorami ale także Alfered’em czy systemowym terminalem.

Korzystanie z jednego narzędzia, które potrafi zgromadzić całą dokumentację dla PHP, Joomla, WordPress, Node.js czy MySQL jest znaczenie wygodniejsze niż X wtyczek dla każdej z platform. DashDoc to właśnie wtyczka umożliwiająca połączenie aplikacji Dash z SublimeText. Rozszerzenie dostępne jest na oficjalnym repozytorium więc instalacja nie może być prostsza – z dostępnej listy rozszerzeń wybieramy DashDoc i wciskamy enter.

Skórki i schematy kolorowania składni

Po serii wtyczek czysto użytkowych przyszedł czas na skórki i schematy kolorystyczne, które potrafią umilić pracę nad kodem. Jak wiadomo w SublimeText może spersonalizować niemal wszystko poczynając od sposoby w jaki składnia jest kolorowana przez czcionki, kolory, ikony czy wygląd zakładek.

cobalt2

Cobalt2 Color Scheme

Cobalt2 to pełna skórka dla SublimeText zmieniająca wygląd całego interfejsu. Styl kolorowania składni opiera się jak nazwa wskazuje o schemat ‘Cobalt’ i niewątpliwie to on najbardziej przypadł mi do gustu. Po włączeniu skórki poza zmianą kolorów zauważymy także dodatkowe ikony, które w wygodny sposób pozwalają identyfikować pliki JavaScript, CSS czy HTML. Skórka wspiera także zewnętrzne rozszerzenia jak np. SublimeLinter i dostępna jest poprzez menedżera rozszerzeń oraz na oficjalnym repozytorium.

Flatland

Flatland Color Scheme

Schemat zbliżony do Cobalt’a jednak zbudowany w oparciu o bardzo popularny schemat kolorowania składni o nazwie Soda. Wtyczka dostępna poprzez instalator i za pomocą GitHub’a.

Soda Theme

Soda Light Color Scheme

Soda Dark Color Scheme

Ta skórka zawiera dwa schematy kolorystyczne – Light oraz Dark. Wersja Light swoim wyglądem przypomina kolory jakie możemy spotkać w takich edytorach jak Espresso czy Coda i to właśnie takiego wariantu używałem aby szybciej zaadoptować się po przesiadce z Tutti Colori dostępnego we wspomnianym Espresso. W odróżnieniu od pozostałych Soda Theme zawiera szczątkowe możliwości konfiguracji i pozwala nam wybrać styl zakładek oraz ikon. Więcej szczegółów dotyczących konfiguracji dostępnych jest na stronie repozytorium.

Wszystkie fotografie przedstawionych skórek pochodzą z oficjalnych repozytoriów podlinkowanych w tekście.


  1. takie jak np. zapis do bazy danych

  2. powielanym kawałkiem/strzępkiem kodu

  3. a często nic

  4. ⌘/CMD + SHIFT + P

  5. nie mylić z DashDocs

Category
Back to top