Każdy kto śledzi cykl wydawniczy Joomla! przywykł już, że podawane szacunkowe terminy publikacji kolejnych wydań niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Tak też stało się i tym razem a wydanie oznaczone numerkiem 3.5 pojawiło się 22 marca 2016. Przesunięcie wydaje się o tyle zrozumiałe, że względem pierwszej wersji beta finalnie otrzymaliśmy nowe funkcjonalności w finalnym wydaniu.

Dla kogo wersja 3.5?

Wydanie 3.5 zgodnie z nowymi planami wydanie LTS (Long Term Support) a co za tym idzie zalecane dla wszystkich użytkowników Joomla!. Z uwagi na fakt, że oficjalna mapa drogowa kolejnych wydań nic nie mówi o wersji 3.6 należy spodziewać się, że czas między wydaniem 3.5 a 3.6 należy raczej liczyć w latach niż miesiącach. Gorąco zachęcam zatem to aktualizacji zwłaszcza, że ta przebiega bezproblemowo i nie powinna przynosić większych niespodzianek.

Wsparcie dla PHP 7

Joomla 3.5 to pierwsze wydanie, które jest kompatybilne z PHP w wersji 7. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Jeśli Twój dostawca usług zapewnia PHP w najnowszej wersji możesz śmiało aktywować ją po instalacji Joomla 3.5.

UWAGA Fakt, że sama Joomla! działa z PHP 7 nie oznacza, że każde rozszerzenie jest także kompatybilne z tą wersją. W rezultacie czego jedyna bezpieczna instalacja Joomla na PHP 7.x to czysta instalacja bez dodatkowych rozszerzeń. Zanim więc przeprowadzisz upgrade wersji PHP na serwerze upewnij się, że wszystkie używane rozszerzenia także będą działać bezproblemowo. W większości firm hostingowych proces zmiany wersji PHP jest odwracalny jednym kliknięciem ale lepiej sprawdzić niż później żałować.

Jeśli już uda podnieść się wersję PHP i zainstalować na niej najnowszą Joomla! zmiany powinny być znaczące. Czysta instalacja Joomla 3.5 potrafi być ~50–60% szybsza od poprzedniczki 3.4. Jeśli chodzi o ilość pamięci użytej w przypadku Joomla 3.5 i PHP 7 jest to 2.36 MB gdy starsza wersja 3.4 na PHP w wersji 5.x potrzebowała 8.52 MB (źródło).

Joomla! 3.5 i zmiany w zarządzaniu treścią

Nowe funkcjonalności najlepiej widoczne są gołym okiem jeśli odwiedzimy dowolny widok artykuły. To tutaj wydarzyło się najwięcej. Po pierwsze przyciski edytora typu “Czytaj więcej” czy “Wstaw obrazek” zostały nareszcie przeniesione do belki górnej. TinyMCE wspiera także drag & drop obrazków a wisienką na torcie staje się możliwość dodawania modułów do artykułów. Tak, to co na ogół realizowane było za pomocą rozszerzeń, skądinąd bardzo popularnych, teraz znajduje się samej Joomla!. Ta zmiana jak i dodanie losowej kolejności przy wyświetlaniu artykułów z danej kategorii to efekt próśb użytkowników.

Czego nie widać gołym okiem

Najważniejszą opcją moim zdaniem wprowadzoną w Joomla! 3.5 jest wysyłanie anonimowych danych o każdej instalacji. Bez obaw, tuż po pierwszym zalogowaniu do zaplecza należy wyrazić (lub nie) na to zgodę. Z tego co można wyczytać w ustawieniach wtyczki System – Joomla! Statistics to proszeni jesteśmy o podzielenie się takimi informacjami jak:
– wersja PHP,
– wersja Joomla,
– typ bazy danych,
– specyfikacji serwera

Możemy także podejrzeć dokładnie co zostanie wysłane i tak oto standardowa paczka z informacji wygląda następujaco:

  • PHP Version – 5.5.10
  • DB Type – mysqli
  • DB Version – 5.5.34
  • CMS Version – 3.5.0
  • Server OS -Darwin 15.3.0

Z pewnością nie są to dane wrażliwe a mogą być bardzo przydatne jeśli chodzi o planowanie kolejnych wydań i decyzji o dodaniu lub usunięciu konkretnych funkcjonalności. Zachęcam oczywiście do wyrażenia zgody bo tak każdy z nas może przyczynić się do rozwoju tej platformy.

mail_settings

Podsumowując – wydanie 3.5 to solidna ewolucja niż rewolucja. Moim zdaniem zmiany idą w odpowiednim kierunku a dodawanie drobnych ale bardzo użyteczne funkcjonalności jest słusznym podejściem. Przykładem na to może być chociażby drobnostka w postaci przycisku “Wyślij testowy E-mail” w globalnych ustawieniach, co rozwiąże niepewności czy nasz serwer poprawnie przesyła maile.

Pełna lista zmian dostępna jest pod tym adresem. Z tego artykułu pochodzi także grafika użyta w nagłówku.

w dniu .

Category
Back to top